מרכז מבקרים יקב טפרברג

פרוגרמה: מרכז מבקרים | מיקום: קיבוץ צרעה | שטח: 1000 מ"ר | סטטוס: מכרז | בשיתוף עם משרד קימל-אשכולות

היין שזור בהיסטוריה של  משפחת טפרברג לאורך חמישה דורות מאז 1870.
היקב החדש שנבנה בסמוך לקיבוץ צרעה עושה שימוש בטכנולוגיות הייצור העדכניות ביותר.
המטרה העיקרית בפרויקט הייתה לשלב ישן וחדש, מסורתי עם המודרני, את ההיסטוריה של ייצור היין עם ההווה. מרכז המבקרים תוכנן לשמש כמרכז חינוכי וחוויתי לאוהבי יין, כמו גם מרכז תרבותי לאזור כולו.

הפונקציות העיקריות של מרכז המבקרים: חנות היין, המסעדה, וחדר המיצג ״הונפו באוויר״ והונחו על עמוד / קיר עשוי מאבן מקומית. הניתוק מהקרקע אפשר המשכיות של הכרמים מתחת לבניין ויצירת נקודות תצפית למבקרים.
פונקציות אלה מוקפות בקירות זכוכית ונהנות מנוף פנורמי עוצר נשימה. המבנה כולו נראה כאילו ״צף״ בקלילות מעל הקרקע, ללא מאמץ, ויוצר תחתיו אזור מוצל ומוגן שבו קבוצות של מבקרים יכולות להתארגן ולנוח לפני שהן ממשיכות בטיול בטבע הפסטורלי באזור.

בתוך המבנה עצמו, מול המסעדה וחנות היין נמצא חדר המיצג המציע למבקרים סיור טכנולוגי חזותי המלווה את היסטורית עשיית היין של משפחת טפרברג יחד עם טעימות יין ממוצרי הכרם.
מהמסעדה משתרעת מרפסת מוצלת המשקיפה לגבעות הירוקות סביב, מרפסת זו מקושרת למבנה היקב בגשר, המזמין את המבקרים להמשך הסיור, להצצה  אל "מאחורי קלעים" של תהליך
ייצור היין.
עמוד / קיר האבן מכיל את הצרכים הפונקציונליים יותר של מרכז המבקרים, כגון מטבח, שירותים ואחסון. כאשר הוא חודר אל מתחת לאדמה נפרש לפנינו מרתף יין מסורתי עם קיר באורך 25 מטר  המתפקד כספריית יין ומכיל את קטלוג יין טפרברג המלא. חדר זה מתפקד גם כחדר אירוח VIP.
האגף החדש של היקב עצמו, מעוצב כקופסה לבנה, אניגמטית, המרחפת מעל היקב הקיים.
קופסא זו מקבלת חומרי גלם בצורת בציר ענבים טריים מצד אחד מוציאה בקבוקי יין מצד שני ומכיל גם את המשרדים הצופים לנוף דרומי מרהיב דרך ויטרינות זכוכית גדולות.
יחד, שני גופים אלה מאכלסים את כל הידע, ידע והתשוקה ליין.