מרכז מסחר ותצוגה גוטשטיין

פרוגרמה: מרכז תצוגה, קמעונאות ומשרדים | מיקום: ראשון לציון | שטח: 1500 מ"ר | סטטוס: הושלם 2011

בפרויקט זה נתבקשנו ע"י המזמין, בעל עסק לקרמיקה וכלים סניטריים הפועל כבר 60 שנה, לתכנן ולבנות אולם תצוגה מודרני המשדר חדשנות ויוקרה, אשר ימתג את העסק הוותיק כמוביל בתחום.

השטח שהוקצה לתכנית מצוי באזור התעשייה של ראשון לציון ומשתרע על פני כ 4 דונם שעליהם ניצב מחסן ישן, מאובק ומצופה אסבסט ששימש בעבר כמוסך לטרקטורים.
הפרוגרמה הבסיסית כללה חלוקת השטח לשני מבנים, האחד ישמש להשכרה והשני ישמש את אולם התצוגה והמכירות.

בתהליך פירוק המחסן, הופשט המבנה עד לשלד הקונסטרוקציה המקורית, זו שוקמה, נצבעה בלבן ושולבה בעיצוב הפנים של המבנה החדש מתוך רצון לשמרה כזיכרון להיסטוריה התעשייתית של המבנה ולמיקומו באזור תעשייה.

בשלב שני "נעטף" המבנה כולו בפח גלי לבן, מאיר עיניים ואלגנטי.

תהליך התכנון שם דגש מיוחד על נושא התאורה הטבעית שמהווה פקטור משמעותי במכירת מוצרי קרמיקה; חלונות סטריפ מאורכים נפתחו לאורך כל חזיתות המבנה כדי להחדיר שפע של אור טבעי פנימה, ולאחר תהליך בדיקה מדוקדק של זוויות השמש, תוכננו רפפות ברזל בכדי לאפשר לאור מסונן בלבד לעבור.

תקרת החלל המקורית, המתנשאת לגובה 6 מטר, אפשרה להוסיף גלריה אשר יוצרת בחלל מתחמים בעלי תחושה ופונקציונאליות שונים זה מזה. הגלריה מסתיימת במעקה זכוכית שקוף המאפשר קשר ויזואלי בין המפלסים ותחושה של מתחם אחד קוהרנטי ומזמין.

 

עיצוב הפנים עשה שימוש בסט חומרים מאופק ומונוכרומאטי בגווני אפור ולבן על מנת לייצר מראה אחיד, מודרני ונקי אשר לא 'גונב את ההצגה' מהמוצרים המוצגים בחלל.

פיזור המוצרים בחלל נקבע מתוך הרצון לייצר מערכת תנועה של המבקרים על פי דרגת החשיבות של המוצרים ונוחות בתהליך המכירה. כך, מוקמה תצוגת אריחי הקרמיקה, המהווה את החלק המשמעותי בהחלטה על עיצוב הבית, בכניסה לאולם, באזורים בהם יש חלל מוגבה ושפע אור יום. הכלים הסניטרים מוקמו תחת הגלריה בחלל אינטימי יותר, ואילו תצוגת הברזים, מטבחים ואביזרים מוקמו על הגלריה כחותמים את תהליך הבחירה של הלקוחות.

 

שני קירות גדולים המנותקים מהתקרה תוחמים את תצוגות המוצרים השונים ואת קווי המבט בחלל התצוגה. שני הקירות חופו בדגמי קרמיקה ייחודיים, בשילוב אימאג'ים אייקוניים מעולם העיצוב והאדריכלות ומשדרים מסר של הרמוניה ואסתטיקה לבאי החנות.