מרכז האיתנות הישראלית

מה היא איתנות? מה הקשר בין המושג המופשט  "איתנות" לבניין פיסי?

בבואנו לתכנן פרויקט אנו מחפשים את ה"מצפן התכנוני" הנובע מהמהות, או מהסיפור אותו רוצה הבניין לספר. בתהליך של מיקוד מושגי, טקסטואלי, זיקקנו את המושג איתנות למהות אחת מובחנת, איתנות היא

"מעשי האדם אל מול איתני הטבע".

מעשי האדם יכולים להיות פעולה פיסית כגון כניסה לממ"ד, יציאה מהירה החוצה, או שכיבה על האדמה עם ידיים על הראש, כולן פעולות המיועדות להצלת חיים. ובהשאלה לבניין, המרכז לאיתנות הוא מעשה ידי אדם המיועד להצלת חיים.

מעשה היווצרות הבניין מתוארת בדימוי "כסלע במים סוערים"  - פעולה אנושית נכונה של מיקום הבניין במרחב החווה שינוי טבע קיצוני. הפעולה שנקטנו עומדת למבחן כאשר השיטפון מכה והיא מושפעת ממנו, אבל אם נקטנו בפעולה הנכונה אנו נצליח לייצר מקום מוגן ולהציל חיים. אגפי הבניין בהתפרקותם ממסה אחת מייצרים את אותו מקום מוגן, הם תוחמים וחובקים רחבה כניסה ירוקה ומוצלת, שבה העצים, כמייצגי החיים מוגנים ומצמיחים חיים חדשים.

המרכז מכיל שלושה אגפים עיקריים

 

  •  מבנה אודיטוריום המכיל גם קפיטריה וחנות מזכרות. זהו מבנה נפרד שיחד עם המבנה הראשי תוחמים כיכר משותפת, מוגנת ומוצלת. המבנה מציע שירותים למבקרים אבל מאפשר גם אירועים במנותק מהמבנה המרכזי, בשעות פעילות שונות וככזה יכול לשמש כ"מרכז הרווח " של הפרויקט.

  • במבנה המרכזי, האגף הגדול והמובחן ביותר הוא קומת הסימולטורים.  המופע הוויזואלי  שלה הוא כקופסא אטומה אניגמטית, מסקרנת. כמו קופסא שחורה במטוס המתעדת ומכילה את הידע הנצבר. סקיי לייט גדול מאיר את חללי הפנים ואת מה שאנו מכנים "שדרת הסימולטורים".

  • בצמוד לאגף זה נמצא מרכז ההדרכה, אשר בעזרת הפנייה קלה מייצר אינטימיות לבאי המרכז, אגף זה משקיף על מבואת הכניסה הראשית וכולל מבואת כניסה  פרטית הפתוחה לחצר במפלס עליון ומקושרת לחניה פרטית לבאי המרכז.

בתווך בין שני האגפים נמצאת מבואת הכניסה וממנה מבצבץ אלמנט ייחודי בעל שפה צורנית אחרת – שנראה כמחבר או ציר שסביבו התקפל הבניין. זהו מרכז המורשת.

 

אנו מאמינים שאיתנות אמתית נובעת משילוב שלושת הגורמים  המרכיבים את המבנה  - מוכנות האזרחים, מוכנות של בעלי תפקידים במרחב האזרחי ובתווך ביניהם, כחוליה מקשרת, פיקוד העורף ואגף המורשת המייצגים את כלל הידע שנצבר לאורך שנים ארוכות של פעילות.